Blog Archives

Rozwój łączności bezprzewodowej w informatyce

Jeszcze wcale nie tak dawno temu ogromną popularnością cieszyły się telefony, które mogły komunikować się z komputerem bezprzewodowo poprzez specjalne połączenie podczerwieni. Połączenie to było dosyć podobne do tego na jakiej zasadzie działa pilot w naszych telewizorach. Popularna wtedy IRDA niestety miała wiele wad. Po pierwsze prędkość przesyłu danych była niewielka, a zasięg to jedynie kilkanaście centymetrów. Do tego urządzenia musiały być dokładnie wycelowane w siebie, specjalnymi okienkami. Aż trudno uwierzyć w to jak wiele możliwości przesyłu danych bezprzewodowo posiadamy obecnie. Szybko zaczęła rozwijać się technologia wi-fi, która obecnie jest mocno wykorzystywana. Bezprzewodowe połączenie wi-fi umożliwia naprawdę bardzo szybki przepływ danych i to na dosyć duże odległości, nawet kilkunastu metrów. W przypadku stosowania anten kierunkowych wi-fi działa już na odległość kilku kilometrów, a nie metrów. Komunikacja wi-fi nadaje się nie tylko do łączenia komputerów, ale także do udostępniania połączenia internetowego. Do tego dochodzi oczywiście popularny bluetooth, który niejako wyparł wcześniejsze połączenie przez port podczerwieni. Wspomniany sposób komunikacji bezprzewodowej działa na kilka metrów, a urządzenia nie muszą się wzajemnie widzieć. Tego typu komunikacja służy dzisiaj nie tylko do wymiany danych między komputerami, ale także na przykład do sterowania różnymi urządzeniami elektronicznymi w naszym domu. Na koniec pozostaje technologia mobilnego internetu dzięki któremu dzisiaj w praktycznie każdym miejscu na świecie mamy dostęp do szybkiego internetu bezprzewodowego i to za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Hej, mam na imię Wiktoria i pracuję w szkole jako nauczycielka techniki. Chciałabym podzielić się z Wami moją wiedzą na ten temat, ponieważ wiem, że znam na prawde wiele ciekawostek wartych zauważenia! Pozdrawiam!

Czy ekrany dotykowe są wygodne?

Coraz więcej urządzeń, a szczególnie komputery mobilne, posiadają dzisiaj dotykowe wyświetlacze. Era tego typu ekranów tak naprawdę zaczęła się razem z era monitorów ciekłokrystalicznych, czyli popularny LCD. To właśnie ta technologia umożliwiła tak szybki rozwój tego typu wyświetlaczy, które nie wymagają od użytkownika posiadania żadnego urządzenia wskazującego. Pierwsze tego typu ekrany niestety nie były zbyt doskonałe. Czułość takiego ekranu była dosyć marna, a jeszcze gorzej było z precyzją. Dotykając na ekranie dany punkt mogło się okazać, że ekran zareaguje kawałek obok tego miejsca i w efekcie nasze polecenie dotykowe nie zostanie wykonane. Do tego pierwsze ekrany dotykowe nie reagowały na nasz palec tylko potrzebny pył rysik. Dopiero teraz coraz tańsza staje się technologia ekranów pojemnościowych, które doskonale reagują na wskazania naszego palca. Współczesny ekran dotykowy, najczęściej pojemnościowy, nie wymaga więc użytkowania żadnego rysika. Jest to koniecznie jedynie w przypadku malutkich ekranów, gdzie dużym palcem ciężko trafić w malutkie przyciski dotykowe. Urządzenia takie jak tablety czy smartfony posiadają dotykowe ekrany, które bardzo ułatwiają nam pracę. Z drugiej jednak strony tak ekrany te jak i oprogramowanie do ich obsługi doskonałe jeszcze nie jest. Nadal niestety zdarza się dość często, że ekran nie zareaguje na nasz dotyk lub przerwie podczas na przykład rysowania linii. Z pewnością jednak z roku na rok wszelkiego rodzaju ekrany dotykowe stają się coraz doskonalsze i bardziej wygodne.

Hej, mam na imię Wiktoria i pracuję w szkole jako nauczycielka techniki. Chciałabym podzielić się z Wami moją wiedzą na ten temat, ponieważ wiem, że znam na prawde wiele ciekawostek wartych zauważenia! Pozdrawiam!

Własna strona w internecie

Każda szanująca się firma powinna w obecnych czasach posiadać swoją własną stronę www. Po pierwsze taka firma jest o wiele lepiej postrzegana na rynku, czyli bardziej profesjonalnie oraz rzeczowo. Strona internetowa to jednak również doskonała reklama, która do tego w porównaniu z innymi sposobami promocji jest wręcz darmowa. Wiele osób myśli, że zbudowanie strony internetowej to wielka filozofia, ale wcale tak nie musi być. Jeśli nie jest to typowy portal z wieloma zaawansowanymi funkcjami i opcjami to stronę tego typu zrobimy sobie w kilka godzin. Swobodnie do stworzenia wizytówki można wykorzystać systemy zarządzania treścią. Dzięki nim można stworzyć stronę w szybkim czasie i bez większego wysiłku. Taki CMS jest podobny do systemu operacyjnego z komputera. Nakładki graficzne pomagają w intuicyjnym uzupełnianiu treści i ustawianiu wszystkich modułów na stronie. Systemy tego typu można pobierać z internetu zupełnie za darmo, ale warto wybrać te płatne rozwiązania. Za niewielkie pieniądze dostaniemy nie tylko profesjonalny, ale także bardzo bezpieczny produkt, który dobrze zaprezentuje się w sieci i przyciągnie do nas więcej klientów. Sama reklama internetowa kosztuje grosze w porównaniu do promocji w telewizji czy w radiu. Tutaj promowanie swojej strony www także warto zlecić profesjonalistom. Koszt takiego zlecenia jest niewielki w stosunku do tego jak ilu nowych klientów możemy dostać poprzez obecność w internecie. Rozwój informatyki sprawia, że rynek internetowy jest warty dzisiaj ogromne pieniądze.

Hej, mam na imię Wiktoria i pracuję w szkole jako nauczycielka techniki. Chciałabym podzielić się z Wami moją wiedzą na ten temat, ponieważ wiem, że znam na prawde wiele ciekawostek wartych zauważenia! Pozdrawiam!